کد اخبار

ابزار هدایت به بالای صفحه

پشتیبانی

تاریخ روز حدیث موضوعی

بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیم

  " اندیشکده تمدن نوین اسلامی"

پیشگفتار

سالهاست که در جوامع بشری، خرد جمعی رهگشای بسیاری از مشکل ها و چالش های پیش روست در این راستا انقلاب ما نیز که پس از سالها تلاش و رشادتها، مجاهدت ها و سختی ها در سال 1357 به بار نشست و از فاز استبدادی_ وابستگی به فاز استقلال آزادی جمهوری اسلامی در آمد از این قاعده مستثنی نبوده در رسیدن به اهداف خود نیازمند رجوع به خرد جمعی و و گروهی بوده و با احساس نیازی که به ویژه هم اکنون در این خصوص به وجود آمده باید همگام با قافله بشری و بعنوان طلایه دار مکتب اسلام و الگوی مستضعفان جهان پیش رفته و نگاه ویژه ای به این موضوع نماید. تأسیس جامعه مردم سالار دینی از اهداف راهبردی حضرت امام خمینی(ره)بود؛ آنگاه که در اولین فرصت پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نوع نظام سیاسی ایران را به رفراندم عمومی گذاردند و ملت، یکپارچه به ((جمهوری اسلامی)) آری گفت. به تبع آن، قانون اساسی با زیربنای اسلامیت و در قالب جمهوریت به مثابه یک منشور از میثاق عمومی سر برآورد تا الگوی جدیدی از حکومت را در جهان معاصر راهبری کند؛ الگویی که در جهان دو قطبی آن روز، شعار ((نه غربینه شرقی)) سرداد و ((استقلال)) و ((آزادی)) را به عنوان اهداف استراتژیک جمهوری اسلامی برگزید، انقلاب اسلامی و تثبیت آن مقدمه مهم و لازم آن بود که باید با تحقق "تمدن نوین اسلامی" به مرحله ثمر دهی کامل نایل گردد.

تعریف اندیشکده:

اندیشکده به سازمان، مؤسسه، شرکت یا گروهی گفته می‌شود که کار هدایت پژوهش را انجام داده و درگیر مسائل مختلفی چون سیاستگذاری‌های اجتماعی، تحلیل و استراتژی سیاسی، اقتصادی، علمی، یا موضوعات مربوط به فناوری یا سیاست‌های تجاری و یا حتی توصیه‌های نظامی می باشد. دﺭ ﺩﻧﻴﺎﻱ ﮐﻨﻮﻧﻲ ﻧﻮﻋﻲ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻭﻳﮋﻩ ﺑﺮﺍﻱ ﺗﻔﮑﺮ ﻭ ﭘﮋﻭﻫﺶ ﺩﺭ حوزه ﺳﻴﺎﺳﺖﺳﺎﺯﻱ، ﺗﺼﻤﻴﻢ ﺳﺎﺯﻱ ﻭ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻳﺪﻩ، بر مبنای اصول جمع اندیشی، مطالعات بین رشته ای و ایده پردازی ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ ﮐﻪ این شورای مشورتی در حال حاضر از نیاز های حیاتی جوامع امروزی بشری بشمار     می آید. ﺍﻳﻦ ﻣﺮﺍﮐﺰ که نمی توان مرزی دقیقی برای کارکردها، کاربردها آن تعیین کرد ﺩﺭ ﺍﺻﻄﻼﺡﺑﻪ" "Think Tank معروفند که در ادبیات تخصصی فارسی معادل هائی مانند: نهاد مولد اندیشه، کانون تفکر‌، اندیشکده، مخزن اندیشه، اتاق فکر، خردکده، چشمه اندیشه، مرکز اندیشه، مخزن فکری، انباره های فکری، پاتوق اندیشه و... برای آنها پیشنهاد شده است. رشد ﺍﻳﻦ ﻧﻮﻉ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ها بیشتر به دلیل ﺷﺮﺍﻳﻂ ﭘﺲ ﺍﺯ ﺟﻨﮓ ﺟﻬﺎﻧﻲ ﺩﻭﻡ ﺩﺭ ﺟﻬﺎﻥ ﻏﺮﺏ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﻫﻢﺍﮐﻨﻮﻥ ﻧﻴﺰ ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻣﺨﺘﻠﻔﻲ ﺍﺯ آنها ﺩﺭ ﺯﻣﻴﻨﻪﻫﺎﻱ ﻣﺨﺘﻠﻒ، ﺑﺎ ﻧﺎﻡﻫﺎﻱ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻥ ﻭ ﺑﺎ ﻣﺎﻟﮑﻴﺖ های ﻣﺘﻨﻮﻉ ﺩﺭ ﺟﻬﺎﻥ ﻣﺸﺎﻫﺪه ﻣﻲﺷﻮﻧﺪ.

اهمیت تشکیل اندیشکده:

از اهداف اولیه تاسیس اندیشکده ها، ارتقای سطح آگاهی مردم نسبت به جامعه خود و همچنین ملل و اقوام دیگر اعلام شده زیرا به اعتقاد موسسان اولین اندیشکده ها آرامش، امنیت، صلح، کامیابی، رفاه و... مردم هر کشور در گرو فراهم سازی همین موارد در تمامی نقاط دنیا می باشد. از این رو این مجامع به تحقیق و پژوهش درباره   فرهنگ ها، تاریخ، اهداف، آرمان ها، منازعات، آداب و رسوم، مسایل سیاسی اقتصادی و اجتماعی کشورها (در یک کلام به تمامی مسائل موجود!) می پردازند. اهم اهداف این مراکز شامل تبیین عقاید و نظریات جدید، ارائه طرح ها و برنامه های نوین در مورد سیاست داخلی و خارجی کشور، پرورش نسل آینده رهبران، محققان و اندیشمندان وبهره بردن از تخصص ها، مهارت ها، و تجارب افراد و گروههای مختلف می شود که برای تحقق این اهداف به پژوهش، برگزاری جلسات، مناظره، چاپ کتاب و نشریات و مقالات و اجرای برنامه های تلویزیونی و رادیویی با حضور کارشناسان و متخصصان می پردازند. این مراکز با ارائه گزارش های ویژه راهبردی به مقامات تصمیم گیرنده کشور نقش مهمی در تعیین راهبردهای گوناگون کشور دارند.

خصوصیات اندیشکده:

--  اندیشکده با رویکرد تمدنی در زمینه های معرفت دینی، معضلات زیست محیطی، سبک زندگی، مشکلات اقتصادی ، مسائل فرهنگی _ تربیتی و نظام آموزشی و پژوهشی به فعالیت خواهد پرداخت.

-- تاکید اندیشکده بر بومی سازی علوم انسانی واجتماعی با رویکرد اسلامی می باشد.  

-- اندیشکده  فراجناحی بوده و همه جناح های فکری و سیاسی درون گفتمان انقلاب اسلامی را در برگرفته و هدف آن تبلیغ آرمان انقلاب اسلامی و تحقق تمدن نوین اسلامی  می باشد.

-- اندیشکده   متعهد به توسعه، تعمیق و افزایش مشارکت فکری در زمینه تفکر تمدنی بین همه احاد جامعه  است.

اهداف اندیشکده: 

1.      تحقق تمدن نوین اسلامی و زمینه سازی برای ظهور حضرت ولی عصر(عج)

2.      ترسیم افق روشن آینده ایران اسلامی در  قالب الگو های اسلامی ایرانی پیشرفت

3.      طراحی روش" تفکر تمدنی" با مبانی دینی

4.      معرفی ایران اسلامی به عنوان یک مدل تمدنی در دنیای امروز

5.      ارتباط سازنده با جریان ها و گروههای فکری - فرهنگی پیشتاز در حوزه تمدن نوین اسلامی

6.   آسیب شناسی، نیازسنجی و افکار سنجی جامعه و تبیین نقاط قوت و ضعف آنها در جهت تحول ، با رویکرد آینده پژوهی

    

آدرس ایمیل اندیشکده:  tamadonnovin@mailfa.com

                                                                                                 "یا مهدی ادرکنی"