کد اخبار

ابزار هدایت به بالای صفحه

پشتیبانی

تاریخ روز حدیث موضوعی

"بسم الله الرحمن الرحیم"


*مصاحبه حضرت امام خمینى با تایمز انگلستان                   تاریخ : 57/9/6


سؤ ال : حضرت آیت الله ! شما وضعیت کنونى کشورتان را چگونه مى بینید؟

جواب : اوضاع کنونى کشور بر ضد شاه اوج گرفته و انشاءالله نزدیک است که به نتیجه قطعى برسد که رفتن شاه و برقرارى یک حکومت عادلانه است .

سؤ ال : چه آینده اى براى شاه در نظر گرفته اید؟ آیا او باید برود و یا اینکه او مى تواند به صورت سلطنت باقى بماند؟

جواب : شاه به صورت مقامى در سلطنت باقى نخواهد ماند و ما هم هرگز چنین اجازه اى را نمى دهیم و اما رفتن او در صورتى است که فرار کند والا ملت ایران او را دستگیر نموده و محاکمه کرده و مجازاتش مى نماید.

سؤ ال : دلائل اصلى شما براى مخالفت با شاه چیست ؟

جواب : خیانت هاى بیش از حد شاه در تمام زمینه ها دلیل اصلى مخالفت ما با اوست . او سال هاى زیادى برخلاف تمام موازین قانونى حکومت کرده است . کشتارهاى بیش از حد او، وابستگى او به اجانب ، هدم استقلال کشور به تمام ابعاد، حکومت غاصبانه او را محکوم مى کند. ملت او را نمى خواهد. او باید برود.

سؤ ال : آیا نظر دارید که اعلان جهاد کنید؟

جواب : الان خیر، لکن اگر چنانچه اینطور باشد که اجانب از او پشتیبانى کنند و مبارزات به طول بیانجامد، در این امر تجدید نظر مى کنیم .

سؤ ال : آیا صحت دارد که شما اعلان فرموده اید که در تاسیسات نفت خرابکارى کنند؟

جواب : خیر، خرابکارى را اجازه نداده ام لکن اگر چنانچه قرار باشد که نفت ما را تا آخر ببرند ممکن است یک کارهائى بشود که نتوانند ببرند.

سؤ ال : ممکن است با توجه به بعضى جزئیات بفرمائید که حکومت اسلامى چیست ؟

جواب : حکومت اسلامى یعنى یک حکومت مبتنى بر عدل و دموکراسى و متکى به قواعد و قوانین اسلام و بیش از این فعلا وقت ندارم .

سؤ ال : چه تغییراتى در نظر دارید که در ایران آینده بدهید؟

جواب : خرابى هائى که شاه کرده ترمیم مى کنیم و نقائصى که اصولا" از نظام شاهنشاهى به وجود آمده است اصلاح مى کنیم و تمام چهار چوب هاى پوسیده و بى محتوایى را که در طول این پنجاه سال مردم را به غربزدگى کشانده است خراب مى کنیم و حکومتى مبتنى بر عدل و انصاف نسبت به همه اقشار وطن مى سازیم و از مردم مى خواهیم تا بر پایه هاى اسلامى خویش تکیه زنند و بر غرب و غربزدگان که موجب نابودى فرهنگ آنان شده است پشت پا زنند. خود را از وابستگى نظامى ، اقتصادى ، اجتماعى ، سیاسى و فرهنگى به هر وسیله شده است نجات مى دهیم ، البته خوب مى دانیم که با چه گرفتارى هائى روبرو خواهیم شد ولى تقریبا باید از صفر شروع کنیم.* مصاحبه حضرت امام خمینى با خبرنگار آمریکائى            تاریخ : 57/9/10


سؤ ال : حضرت آیت الله خمینى ! شما در بیانیه خودتان به مردم ایران خطاب کرده اید که در اول محرم که از فردا آغاز مى شود، با هر وسیله ممکن ، براى سرنگونى رژیم اقدام بکنید، منظور شما از (با هر وسیله ممکن ) چیست ؟

جواب : اعتصابات است ، تظاهرات است ، نطق ها و بیانات سر منبر است . ماه محرم ، ماهى است که مردم آماده اند براى شنیدن مطالب حق والان مطلب حق ما قضیه اى است که پیش داریم که آزادى و استقلال است و ماه محرم را معین کردیم که راجع به این مسائل صحبت بکنند و مجالسى داشته باشند و اگر چنانچه منع کردند، آنها بریزند در خیابان ها و تظاهر کنند.

سؤ ال : آواى شما چگونه به گوش میلیون ها نفر از طرفداران شما در ایران مى رسد؟

جواب : مردم ، طرفدار من هستند و این مسائل ، مسائلى مردمى است که مربوط به خودشان است و آنها خود را موظف مى دانند مطالب ما را به همه جا برسانند.

سؤ ال : چگونه مطالب شما به دست مردم مى رسد؟ آیا یک سلسله مراتبى در فرماندهى وجود دارد که آنها مطمئن باشند که این مطالب ، فرمایشات خود حضرتعالى است ؟

جواب : مردمى مورد اطمینان هستند که به ما اتصال دارند و ما به آنها اطمینان داریم و به وسیله آنها مى رسد.

سؤ ال : چنانچه روش هاى مسالمت آمیز و روشهاى سیاسى کنونى به نتیجه نرسید، آیا شما دستور خواهید داد که طرفداران شما بجنگند و واقعا اسلحه بردارند؟

جواب : ما حتى الامکان میل داریم که با مسالمت تمام بشود و با همین ترتیب که الان ملت ایران مشغول

هستند که مهمترین آن اعتصابات و تظاهرات است که در ماه محرم هم زیادتر خواهد شد و اگر چنانچه به نتیجه نرسید، ممکن است که تجدید نظر کنیم .

سؤ ال : حتى اگر چنانچه این به معنى این باشد که طرفداران خودتان را بفرستید در جلوى گلوله هاى شاه ؟

جواب : البته طرفدارهاى ما نمى خواهند جلوى گلوله ها بروند، آنها مى خواهند حق خودشان را استیفا کنند و مسالمت هم مى کنند، لکن آن شاه است که امر مى کند به کشتن آنها و براى احقاق حق ، این امرى است ضرورى .

سؤ ال : شاه در این ماه هاى اخیر، کوشش زیادى به کار برده تا به طرق مختلف با یک مصالحه اى ، با شما و مخالفین خودش کنار آید آیا به نظر حضرتعالى ، زمان این مصالحه فرا نرسیده است تا بتوانید جلوى کشتار تعداد زیادى از طرفداران خودتان را بگیرید؟

جواب : اگر او راست مى گوید که مى خواهد مصالحه کند، به خواست ملت عمل کند و آن این است که او برود مشغول کار دیگر بشود، لکن او درست نمى گوید و نمى خواهد مصالحه کند، او مى خواهد اغفال کند مردم را و بعد از آن بدتر از اول رفتار کند.

سؤ ال : دولت شاه گفته است که ما در دو شهر ایران مقادیرى اسلحه کشف کرده ایم ، آیا این به این معناست که شما و طرفدارانتان اسلحه جمع کرده اید؟

جواب : طرفداران ما مشغول هستند براى مهیا شدن در مقابل ظلم ، لکن حالا دولت ایران راست بگوید من نمى دانم .

سؤ ال : حضرت آیت الله ! آیا خود شما مطلع هستید که طرفدارانتان مسلح شده اند؟

جواب : به ما گفته اند که ما مى خواهیم مهیا بشویم و من هم اجازه مهیا شدن را داده ام .

سؤ ال : از کجا شما این اسلحه ها را به دست مى آورید؟

جواب : نمى دانم .

سؤ ال : اینجور به من تفهیم شده که بعضى از این اسلحه ها، از جبهه آزادیبخش فلسطین مى آید، آیا این حقیقت است ؟

جواب : اطلاعى ندارم .

سؤ ال : آیا باعث تعجب شما نخواهد شد که این اسلحه ها از طرف فلسطینى ها آمده باشد؟

جواب : نمى دانم .

سؤ ال : آیا این درست است که شما طرفدار اهداف جبهه آزادیبخش فلسطین هستید؟

جواب : ما طرفدار مظلوم هستیم ، هر کس در هر قطبى که مظلوم باشد، ما طرفدار آنها هستیم و فلسطینى ها مظلوم هستند، و اسرائیلى ها به آنها ظلم کرده اند، از این جهت ما طرفدار آنها هستیم .

سؤ ال : اگر چنانچه شاه برود و دولت مورد نظر حضرتعالى بیاید روى کار، چه تغییراتى در روابط دولت شما با اسرائیل رخ خواهد داد؟

جواب : ما اسرائیل را رد خواهیم کرد و هیچ رابطه اى با او نخواهیم داشت ، او دولت غاصب است و با ما دشمن .

سؤ ال : این به این معنى است که اسرائیل از ایران نفت دریافت نخواهد کرد؟

جواب : نخواهد کرد.

سؤ ال : اگر دولت مورد نظر شما بیاید سر کار، چه تغییراتى در روابط دولت شما با آمریکا بوجود خواهد آمد؟

جواب : ما نمى خواهیم به آمریکا ظلم بکنیم و نمى خواهیم زیر بار ظلم آمریکا برویم ، کارهائى که کرده اند، ظلم به ما بوده که آن را تحمل نخواهیم کرد. ما روابط دوستانه با همه ملت ها داریم و دولت ها هم اگر با ما به طور احترام رفتار کنند، احترام متقابل را داریم .

سؤ ال : آمریکائى ها چه بلائى به سر شما آورده اند که شما به آنها اعتراض مى کنید؟

جواب : دولت هاى آمریکائى ، بزرگترین خیانتى که به ما کردند این است که این دودمان پهلوى را به ما تحمیل کردند و مخازن ما را به دست این دودمان برده ند و به جاى آنچیزى که به درد ملت بخورد نداده اند ارتش ما را در تحت حمایت خودشان قرار داده اند که بر ضد ملت قیام کنند و پایگاه هائى درست کرده اند در ایران که مخالف با استقلال ما بوده است و ما با بودن حکومت این شاه هیچ وقت نمى توانیم زندگى بکنیم و آمریکاست که از او پشتیبانى مى کند و الان هم رئیس جمهور آمریکا پشتیبانى خودش را مکرر اعلام مى کند یک ملتى که براى احقاق حق خودش ، براى آزادى و استقلال قیام کرده است ، رئیس جمهور آمریکا تعبیر مى کند که اینها مردم پست و رذلى هستند و این منطق آقاى کارتر است و ما از ملت آمریکا مى خواهیم که به این آقاى کارتر بگویند که ملتى که مظلوم است ، ملتى که تحت فشاراست ، ملتى که آزادى و همه آزادى ها از او سلب شده ، ملتى که استقلال ندارد، ملتى که کشته میدهد، ملتى که ظالمین بر او غلبه کرده اند، اینها مى خواهند براى خود احقاق حق بکنند، فریاد مى زنند ما آزادى مى خواهیم ، ما استقلال مى خواهیم ، آیا یک همچنین چیزى پستى و رذلى است که کارتر تعبیر مى کند؟ ما امیدواریم که روساى خودشان را مواخذه کنند، ما میل نداریم که در بین ملت هاى مسلمان ، ملت آمریکا به نحوى بشود که از نظرها بیفتد و ملت آمریکا را یک ملت ظالم بدانند، در صورتى که اگر ملت آمریکا با ما همراهى کند، از آنها تشکر هم خواهیم کرد.

سؤ ال : قراردادهاى نظامى به مبلغ 22 میلیارد دلار بین ایران و آمریکاست ، اگر چنانچه دولت شما بر سر کار بیاید، شما با این قراردادها چکار خواهید کرد؟

جواب : ما اینها را خلاف مصالح مملکت مى دانیم . یکى از جنایاتى که شاه به ما کرده این است که اینطور قراردادهائى که برخلاف مصلحت ملت ما بوده است بسته و ما کلیه قراردادهائى را که برخلاف مصلحت ملتمان باشد برایشان ارزش قائل نیستیم و اگر قراردادى باشد که انصاف داشته باشد و براى ما فائده اى داشته باشد، آن قرارداد را تصویب مى کنیم .

سؤ ال : چه قراردادهائى مفید هستند و چه قراردادهائى مفید نیستند؟

جواب : این مساله اى نیست که من حالا بتوانم بگویم که چه قراردادهایى مفیدند. هر کس مى داند این قراردادها را که بسته اند، نفت ما را گرفته و در ازاى آن ، اسلحه هائى که به هیچ وجه به درد ما نمى خورد، داده اند. این نوع قراردادها مضرند براى ملت ما. قرارداد مفید این است که

قراردادى مى بندند چیزهائى که براى ایران مفید است ، بدهند، چیزهائى که براى زراعت و صنعت ایران مفید است ، بدهند. آن چیزهائى که اصلا فائده اى براى ایران ندارد، اینها قراردادهاى غیر مفید هستند.

سؤ ال : ازهارى راجع به پایگاه هاى نظامى صحبت کرده ، شما در صورت قدرت یافتن ، مى خواهید دولت این پایگاه ها را ببندد؟

جواب : این پایگاه ها برخلاف مصلحت ماست ، البته بعدها کارشناس ها در این امر باید نظر بدهند.

سؤ ال : آیا اخیرا از طرف آمریکائى ها یا از طرف مقامات رسمى آمریکا، هیچ گونه تماسى با شما وجود داشته است ؟

جواب : خیر ابدا.

سؤ ال : آیا دولت آمریکا کوشش مى کند که شما را ندیده بگیرد؟

جواب : نمى دانم .

سؤ ال : براى ریاست دولت ایران ، به ما اینجور گزارش داده اند که شما آن کس را که بعدا بایستى از طرف شما کاندیدا بشود، انتخاب کرده اید، قویا چنین است ؟

جواب : در نظر داریم که انتخاب کنیم .

سؤ ال : آیا شما تصور مى فرمائید یا مورد توجه دارید که دولت مورد نظر شما از طریق یک خونریزى هاى عظیم بخصوص در ماه آینده روى کار بیاید؟

جواب : خیر، ابدا، ما میل به خونریزى نداریم ، ما مى خواهیم مطلب با مسالمت تمام بشود.